Seminarium: Bursztyn bałtycki i inne żywice świata – wyzwania konserwatorskie
13.03.2025, godz. 10.00 – 13.00
Sala konferencyjna A1
To już XXVII Seminarium o Bursztynie, nad którym patronat objął Marszałek Województwa Pomorskiego. Prelegentami seminarium będą konserwatorzy zabytków, historycy sztuki i archeolodzy, którzy przybliżą zagadnienia związane z konserwacją bursztynu i omówią wyzwania, które stawia przed badaczami ten piękny, lecz niezwykle wymagający materiał. Bursztyn, będący nie tylko skarbem naturalnym, ale także nośnikiem historii, stanowi temat wielu badań naukowych, które pozwalają lepiej zrozumieć jego właściwości oraz metody ochrony.
Kierownikiem naukowym seminarium będzie dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka, prof. PG, specjalistka w dziedzinie chemii i konserwacji, której doświadczenie w tej tematyce zapewni głęboką, interdyscyplinarną perspektywę na wyzwania konserwatorskie związane z bursztynem oraz innymi żywicami świata.
Seminarium stanowi doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy na temat bursztynu i jego konserwacji oraz do spotkania z ekspertami z różnych dziedzin, którzy na co dzień badają i pracują z tym fascynującym materiałem.
Wydarzenie organizowane pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.
Organizatorzy: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej.
Pogram seminarium:
10.00 -10.15 Otwarcie seminarium – Monika Szpatowicz, Ewa Wagner-Wysiecka
10.15-10.45 – Jacek Bielak „Problematyka artystyczna w konserwacji dawnych wyrobów z bursztynu – potrzeby i wyzwania”
10.45-11.15 – Katarzyna Kita „Historyk sztuki w procesie działań konserwatorskich zabytków z bursztynu. Z doświadczeń nad badaniami szkatuły Christopha Mauchera (XVII w.)”
11.15-11.45 – Anna Sobecka, Anna Kriegseisen ”Wyzwania związane z ochroną i konserwacją nowożytnych zabytków z bursztynu”
11.45-12.15 – Katarzyna Kwiatkowska, Dariusz Manasterski „Terenowa konserwacja pradziejowych artefaktów bursztynowych”
12.15-12.40 – Ewa Wagner-Wysiecka „Muzealne i archeologiczne obiekty z bursztynu(?) w badaniach fizykochemicznych”
12.40-13.00 – Panel dyskusyjny, podsumowanie, zamknięcie seminarium