Wyniki 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD

 AMBERIF Design Award (ADA) to konkurs, który od 27 lat towarzyszy Targom Amberif w Gdańsku. Jego celem jest promocja bursztynu bałtyckiego jako środka artystycznej ekspresji. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim. Każda jego edycja przyciąga nowych artystów z różnych części świata, a będąca jego efektem wystawa prezentuje prace na długo pozostające w pamięci.
W dniu 12.02.2024 r. zakończyły się dwuetapowe obrady jury 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD. Na konkurs wpłynęła rekordowa ilość prac: 229 artystów z 32 krajów świata zgłosiło 295 prac. Do rywalizacji o kwalifikację do wystawy i nagrody przystąpili artyści z całej Europy, jak też z krajów pozaeuropejskich, m.in. z Australii, Argentyny, Chin, Iranu, Kanady, Malezji, Meksyku, Nowej Zelandii, USA, Sri Lanki, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jury obradowało w składzie: Katharina Kielmann z Wiednia - historyczka sztuki, kuratorka wystaw biżuterii, Carina Shosthary z Monachium – złotniczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Monachuim, Anders Ljungberg ze Sztokholmu – profesor na Wydziale Biżuterii i Obiektów Uniwersytetu Konstfack oraz Sergiusz Kuchczyński z Łodzi – prowadzący Pracownię Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Zadaniem jurorów było wybranie 26 prac do wystawy oraz przyznanie nagród: Grand Prix konkursu – Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrody Srebrnej – 1 kg srebra ufundowanego przez Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Nagrody Bursztynowej – 0,5 kg bursztynu ufundowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.
Tematem konkursu był „Symbol nadziei”. Interpretacja tematu oraz użycie w pracy bursztynu były głównymi kryteriami wyboru prac na wystawę. Jury konkursu było wyjątkowo zgodne i jednogłośnie przyznało Grand Prix Tadeuszowi Jaśkowiakowi za wisior „Inkluzja”.
Zwycięska praca to wisior, którego centralnym elementem jest srebrny spust pistoletu. Umieszczony w strategicznym miejscu kawałek naturalnego bursztynu uniemożliwia oddanie strzału, a jednocześnie jest głównym, dekoracyjnym elementem pracy. Niezwykła siła przekazu pracy oraz jej uniwersalne przesłanie poruszyły jurorów, a wysoka jakość rzemieślnicza wykonania pracy jedynie utwierdziła ich w słuszności decyzji.
Tadeusz Jaśkowiak - ,,Inkluzja"
Laureatką Srebrnej Nagrody została niemiecka artystka Miriam Arentz. Jej brosza „Radiance” (Blask) przypomina puzzle złożone z elementów srebrnych i bursztynowego. Bursztyn jest centralnym punktem broszy: jego świetlistość symbolizuje nieodłączny optymizm i blask nadziei. Skontrastowany z ciemnymi, solidnymi srebrnymi elementami, tworzy fascynujący wizualny dialog pomiędzy światłem i cieniem, optymizmem i smutkiem. Jurorów zachwyciła poetyckość tego bardziej abstrakcyjnego sposobu podejścia do tematu konkursu oraz perfekcja techniczna.
Miriam Arentz - "Radiance"
Nagroda Bursztynowa trafiła do Teresy Dantas z Portugalii. Jurorzy docenili piękno i bogatą narrację pracy „Empyrian of Eden” (Empireum Edenu), będącej zarówno obiektem, jak i biżuterią. Odłączana z obiektu część staje się osobną pracą – wisiorem. Jego kształt przywodzi na myśl lampę, a bursztyn będący jej światłem dodaje głębi i symboliki. Tytuł pracy nawiązuje do sfery niebiańskiej, odwołuje się do duchowości i nadziei na osiągnięcie doskonałości.
Teresa Dantas - "Empyrian of Eden"
Jury postanowiło przyznać też Honorowe Wyróżnienie. Otrzymał je Szwed - Tor Legernaes za pierścionek "Eternal Flame of Hope" (Wieczny płomień nadziei). Zdaniem jurorów praca ta pokazuje olbrzymi potencjał biżuterii jako nośnika znaczeń i symboli. Ich uwagę zwróciła umiejętność twórcy do przekazania maksimum treści w minimalnej formie.
Tor Legernaes - "Eternal Flame of Hope"
Artyści zakwalifikowani do wystawy:
Andrzej Adamski i Bogumiła Adamska, Polska; Miriam Arentz, Niemcy; Petra Boehler, Niemcy; Andrzej Boss, Polska; Teresa Dantas, Portugalia; Tanin Dehkhoda, Wlk. Brytania; Sławomir Fijałkowski, Polska; Maja Góralczyk, Polska; Martin Grosman, Czechy; Dominyka Gulbinaitė, Litwa; Tadeusz Jaśkowiak, Polska; Marcela Kindl Steffanová, Czechy; Biljana Klekachkoska, Niemcy; Tor Legernaes, Szwecja; Adriana Lisowska, Polska; Maral Rangamizyazdi, Iran; Wojciech Rygało, Polska; Kairi Sirendi, Estonia; Hanna Targońska, Polska; Pasqualina Tripodi, Włochy; Marcin Tymiński, Polska; Mikołaj Tymoszuk, Polska; Klaudia Walkusz, Polska; Aina Wang, Chiny; Xiangzhi Zhao, Wlk. Brytania
Międzynarodowe Targi Gdańskie – AMBEREXPO
ul. Żaglowa 11, 80-560 Gdańsk
Organizatorem targów AMBERIF jest AMBEREXPO - jeden z najnowocześniejszych obiektów wystawienniczo-kongresowych w Polsce. Specjalizujemy się w organizowaniu wydarzeń o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym: targów, wystaw, kongresów, konferencji, eventów, jarmarków, imprez plenerowych.
© 2024 AMBEREXPO
|
Polityka prywatności