AMBERIF DESIGN AWARD (ADA) to międzynarodowy konkurs, którego celem jest promocja bursztynu bałtyckiego jako ciekawego środka wyrazu artystycznego. Każda edycja przyciąga artystów z najdalszych zakątków świata i owocuje niezwykłymi projektami, które na długo pozostają w pamięci branży.
Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat (co roku konkurs odbywa się pod innym hasłem przewodnim). W składzie międzynarodowego jury rokrocznie zasiadają wybitni znawcy biżuterii - artyści, historycy sztuki, krytycy sztuki, wykładowcy uczelni artystycznych, kuratorzy, galerzyści.
Ostateczny termin na zgłaszanie prac: 31.01.2025 r.
AMBERIF Selection (wcześniej Mercurius Gedanensis) to konkurs towarzyszący targom od 1995 roku, czyli ich drugiej edycji. Celem konkursu jest poszukiwanie najlepiej zaprojektowanej i mistrzowsko wykonanej biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu, a także konsekwentna promocja ponadstandardowych rozwiązań użytkowych, technologicznych i stylistycznych.
Zwycięzcy zostają wyłonieni wśród wystawców targów AMBERIF.
W 2024 roku prace oceniało będzie jury konkursowe:
Beata Bochińska - kolekcjonerka dizajnu, założycielka Fundacji Bochińskich, prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w l. 2006-2012
dr Magdalena Szadkowska – złotniczka, rzeźbiarka, wykładowczyni ASP w Łodzi
Stanisław Jacobson - ekspert diamentów i bursztynu, rzeczoznawca jubilerski
Andrzej Jung – wiceprezes zarządu Fundacji Edukacji, Rozwoju i Integracji Jubilerstwa
Dariusz Zarański - projektant
Laureaci AMBERIF Selection 2024
Nagroda Ministra Rozwoju i Technologii
Maciej Rozenberg za pierścień ,,ES THEUS"
WERDYKT: Jury uznało, że przedstawiona praca łączy dwie funkcje, dekoracyjnej formy rzeźbiarskiej oraz współczesnej biżuterii. Innowacyjność projektu tkwi w uzyskaniu hybrydy pomiędzy funkcją użytkową biżuterii a obiektem rzeźbiarskim o wyrazie czysto artystycznym. Forma rzeźbiarska stanowi kontrastowe połączenie geometrycznych szlifów zewnętrznych i wewnętrznych z organicznością i strukturalnym charakterem bursztynu. Głębia i światło wydobyte zostały dzięki dynamicznym napięciom formy rzeźbiarskiej. Całość z podstawą stanowi kompletną po względem artystycznym, projektowym, innowacyjnym w technologii i podejściu do projektowania oraz kształtowania formę przestrzenną z bursztynu.
Nagroda Międzynarodowych Targów Gdańskich SA
S&A za wisior kinetyczny „12 zero” projektant: Sławomir Fijałkowski prototyp: Piotr Frankowski
WERDYKT: Jury podkreśla perfekcyjne wykonanie naszyjnika, który daje użytkownikowi wielką przyjemność doznań zmysłowych. Zaprezentowany naszyjnik łączy w sobie nowoczesność formy z dodaną funkcją ruchu, kinetyki wywołanej poprzez haptykę. Tym samym zwraca uwagę i kieruję funkcję designu ku doznaniom czysto zmysłowym, temperaturze materii i wartości bursztynu w jego wymiarze wykończenia powierzchni: matu i połysku. Forma prosta, masywna łączy geometrię z tradycyjnymi akcentami oprawy kamieni. Jury doceniło umiejętne połączenie nowoczesności i tradycji oraz spojrzenie na funkcję użytkową przez pryzmat haptyki i wywołanych przez charakter obiektów refleksji o materii i upływie czasu.
Wyróżnienie
GIN ATELIER Dorota Cenecka za zestaw pierścieni projektant: Miron Kutarba
WERDYKT: Zaproponowane pierścienie z pozłacanymi formami obrączek umożliwiają wykorzystywanie różnych brył bursztynu i pozwalają na produkcję seryjną. A jednocześnie na zindywidualizowaną estetykę.
Wyróżnienie
Chilli Irenerusz Glaza za pierścień „Orion’s ring”
WERDYKT: Pierścień łączy biżuterniczą technologię i poszukiwanie wspólnego mianownika między naturą, a technologią.
Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów im. Karola Kowalskiego „Bursztynowe Rzemiosło” 2024
"Bursztynowe Rzemiosło" to konkurs organizowany przez partnera targów - Pomorską Izbę Rzemieślniczą MSP w Gdańsku. Jego celem jest prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa, specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:
Juniorzy
Seniorzy
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody oraz wyróżnienia:
W kategorii juniorzy - "Bursztynowe sny - biżuteria": I miejsce - Hanna Jóźwicka za pracę „Sen twórcy” II miejsce - Maja Krynicka, za pracę „Sieci” III miejsce - Jagoda Kilar, za pracę „Morska toń”
Wyróżnienia: Iga Piasecka, za pracę "Rozkwit koszmaru" Karolina Siwiak, za pracę "Tajemniczy kot w świetle nocy" Ignacy Głowacki, za pracę "Zaginione miasto" Natalia Matejczyk, za pracę "Zestaw biżuterii z kwiatami" Vanessa Treppa, za pracę „W blasku księżyca”
W kategorii seniorzy - "Bursztynowe sny - biżuteria":
I miejsce – Krzysztof Konrad Bondaruk, za pracę „Bursztynowa secesja” II miejsce - Dominika Gawlak-Długosz, za pracę „Ulotność” III miejsce - Jakub Śliwowski, za pracę „Bursztynowy łapacz snów”
Organizatorem targów AMBERIF jest AMBEREXPO - jeden z najnowocześniejszych obiektów wystawienniczo-kongresowych w Polsce. Specjalizujemy się w organizowaniu wydarzeń o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym: targów, wystaw, kongresów, konferencji, eventów, jarmarków, imprez plenerowych.